Ayak Terlemesi Nedenleri

Ayak Terlemesi Nedenleri

15 Şubat 2023 by Maksimum Web
ayak-terlemesi-ne-iyi-gelir.jpg

Aşırı sıcak havalarda, fiziksel aktivite sırasında veya stresli durumlar sırasında ortaya çıkar. Ayakları fazla ve aşırı kullanmakta ayak terlemesi nedenleri arasındadır. Ayak sağlığı problemleri günlük yaşamı olumsuz etkilemektedir. Düzenli olarak yapılan podolojik ayak bakımlarıyla ileri seviyelere ulaşmadan tedavi edilmesi mümkündür.

Ayak Terlemesi Nedenleri Nelerdir?

Sıcak hava veya egzersiz: Sıcak havalarda veya egzersiz yaparken vücut ısısı artar ve bu da ter bezlerini uyarır. Ayaklarda da terleme artar.

Stres veya anksiyete: Mental yorgunluk veya anksiyete, ter bezlerini uyararak ayak terlemesine neden olabilir.

Hormonal değişiklikler: Hormona bağlı olarak yaşanan değişiklikler de etki eder. Özellikle ergenlik, menopoz veya gebelik sırasında, vücudun terleme düzenlemesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Yetersiz ayakkabılar: Ayaklarınızı sıkan veya hava almayan ayakkabılar, ayak terlemesini artırabilir.

Diyabet veya tiroid hastalığı: Diyabet veya tiroid hastalığı gibi bazı tıbbi durumlar, ayak terlemesi ile ilişkili olabilir.

Genetik yatkınlık: Aşırı terleme, aile üyeleri arasında genetik olarak aktarılan bir durumdur.

Aşırı miktarda terleme sonucunda mantar enfeksiyonları veya ayak kokusu gibi diğer ayak sağlığı problemleri de görülebilir. Ayakların yoğun bir şekilde terlemesi rahatsızlık verici olabilir. Ayak kokusu veya cilt enfeksiyonları gibi diğer sorunlara yol açabilir. Eğer siz de ayak sağlığı sorunları yaşıyorsanız, podologa danışarak ayak terlemesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi alıp gerekli işlemi uygulayabilirsiniz.

Ayak Terlemesi NedenleriAyak Terlemesi Çözümü

Ayaklarınızı günde en az bir kez sabunlu suyla yıkayın ve iyice kurulayın. Ayak parmaklarınızın arasını kurutmak için bir havlu veya kağıt havlu kullanın. Pamuklu çoraplar, teri emer ve ayaklarınızın hava almasını sağlar.

Ayak parmaklarınızın arasına pamuklu pedler yerleştirerek nemli bölgeyi azaltabilirsiniz. Ayakkabılarınızı her gün değiştirin ve mümkünse farklı çiftler kullanın. Ayakkabılarınızı havalandırın ve nemini azaltmak için ayakkabı içine talk pudrası veya nem emiciler yerleştirin. Ayakkabılarınızı çıkarın ve ayaklarınızın havalandığı bir yerde dinlenin.

Ayaklarınızı açık ayakkabılarla giyin veya çıplak ayakla yürüyün. Eğer evde uygulayacağınız yöntemlerle ayak terlemesi sorununuzu çözemediyseniz, doktorunuzun önerdiği ilaçlar veya medikal tedavileri deneyebilirsiniz.

Botox enjeksiyonları, elektrot terapi, antiperspirant kremler gibi yöntemler ile terleme azaltılabilir. Baharatlı yiyecekler ve kafein tüketimini azaltarak, bol su içerek ve sağlıklı bir diyet uygulayarak terlemeyi azaltabilirsiniz.

Ancak bu işlemler belli bir noktaya kadar yardımcı olur. Bu yüzden ayak sorunlarına karşı podolojik tedavi uygulayarak ayak terlemesi nedenleri hakkında bilgi alabilir ve fiziksel aktiviteleri daha dikkatli gerçekleştirebilirsiniz.

Copyright © 2018 Podolog Elif Demir'in Resmi Web Sitesidir. | Kurumsal Web Tasarım

Call Now Button0850 885 2 774