Topuk Çatlağı Tedavisi

Topuk Çatlağı Tedavisi

27 Aralık 2022 by Maksimum Web0
catlak-topuk-bakimi.jpg

Nem seviyesi bakımından yetersiz cilt yüzeyinde nasır oluşumuyla karşılaşılır. Özellikle kuru cilt tipindeki bireylerde ciddi ayak sağlığı problemlerine yol açar. Erken dönemde müdahale edilmediğinde topuk çatlağı tedavisi yöntemlerine başvurulur. Çevresel etkenler ve kişilerin mevcut cilt sağlıkları dolayısıyla çatlak topuk bakımı gerekebilir.

Topuk çatlağı genellikle ağrı ve şişme ile birlikte ortaya çıkar ve bu nedenle, özellikle yürüyüş ve koşu gibi aktiviteleri yapmakta zorluk çekilmektedir. Aynı zamanda şeker hastalığı, egzama ve aşırı kiloya sahip olan bireylerde görülme olasılığı yüksektir. Topuklarda çatlak görünüm genellikle düzenli egzersizler, aşırı yüklenmeyi önleyen ayakkabı seçimi ile azaltılabilir. 

Topuk Çatlağı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Topuk çatlağı tedavisi öncesi, ayak yapınızın ayrıntılı bir şekilde analiz edilmelidir. Profesyonel ve deneyimli podologlar tarafından medikal yöntemlere başvurulur. Size uygun medikal ayak bakımı ve ek uygulamalar gerçekleştirilir. Böylelikle çatlak görünüm ortadan kaldırılmış olur. 

Topuk Çatlağı Tedavisi

İlk aşama olarak kalınlaşan ve nasırlı hale gelen cilt dokusuna müdahale edilmelidir. Bu sayede ağrı ve diğer olumsuz belirtilerin önüne geçilir. Aynı zamanda olası enfeksiyon oluşumuna engel olunur. Medikal ayak bakımı kapsamında kullanılan özel freze uygulaması sayesinde deri yüzeyi inceltilir.

Ne Kadar Sürede İyileşir?

Topuk çatlağı tedavisi sonrasında genellikle birkaç hafta içerisinde iyileşme görülür. Çoğunlukla yaz aylarında cilt tipine de bağlı olarak topuk derisinde çatlaklarla karşılaşılır. Ayak sağlığı alanında uzman ekipler tarafından erken dönemde müdahale edilmelidir. Aksi takdirde ilgili damar yoluyla vücut içerisinde iltihap oluşumuna neden olmaktadır. Çatlak topuk bakımı hakkında ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 


Leave a Reply

Your email address will not be published.


Copyright © 2018 Podolog Elif Demir'in Resmi Web Sitesidir. | Kurumsal Web Tasarım

Call Now Button0850 885 2 774