Pazartesi - Cumartesi 09:00 - 18:00 / Pazar - Kapalı0542 556 35 01FULYA / ALTUNİZADE

Topuk Dikeni Nedir?

9 Temmuz 2018 by Maksimum Web0
topuk-dikeni-belirtileri-1200x800.jpg

Pek çok etkene bağlı olarak oluşabilen topuk dikeni, hasta kişi için ağrılı bir süreçtir. Genel anlamda ayağın altındaki tendonun kısalması durumudur.  Özellikle sabahları ilk uyanıldığı an ağrının en şiddetli olduğu zamandır. Topuk diken topukta sert kemik çıkıntısı şeklinde kendini gösterir. Uzun süreli topuklu ayakkabı kullanımı, normalin üstünde kilo, duruş bozukluğu, yanlış, dar ayakkabı seçimi, eklem romatizması, gün içerisinde çok fazla ayakta kalmak, aşırı spor yapma durumlarında ortaya çıkar. Parmak arası terlikler, topuklu ayakkabılar, düz sandaletler ve ortopedik olmayan ayakkabı seçimleri topuk dikenini en çok tetikleyen unsurlardır.

Topuk Dikeni (Epin Calcanei) Belirtileri Nelerdir?

  • Ayak topuğunda şiddetli ağrı
  • Topukta iltihaplanma
  • Uzun süreli ayakta durma durumlarında ayak topuklarında ağrı oluşumu
  • Yataktan kalktıktan sonra, günün ilk adımlarında şiddetli ağrı
  • Özellikle geceleri gündüz oluşan ağrının hafiflemesi ( Topuk dikeni vakalarında ağrı genelde gündüz ortaya çıkarak gece hafifler.)

Tedavisi aksatıldığı takdirde orantısız ağırlık yükleme sebebiyle eklem kireçlenmelerine, yürüyüş bozukluğuna sebep olabilir. Tedavisi aşamalı şekilde gerçekleşir. Kişiye özel ayak tabanlığı kullanımı tedavi şekillerinden biridir.

 

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Logo-pedolog-beyaz

Elif Demir, 1987 yılında İstanbul'da doğdu. 2006 yılında, T.C. MEB (LCC) Lisans & Kültür Merkezi Ayak Sağlığı Setifikasyon Programı'nı bitirdi ve 2007 yılında Almanya’da Batık Tırnak ve Diyabetik Ayak alanlarında sertifikalarını tamamladı. 2014 yılında başladığı T.C. Acıbadem Üniversitesi’nde Podoloji Lisans eğitimini tamamladı. Podoloji alanında hem sertifikasyon hem de diploma programında tamamlaması ile Türkiye’ nin ilklerinden olma gururunu yaşadı.

YASAL UYARI

Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz. Sitemiz Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

Çalışma Saatleri

Hafta içi ve Cumartesi: 09.00 – 18.00

Pazar: Kapalı

Copyright © 2018 Podolog Elif Demir'in Resmi Web Sitesidir. | Kurumsal Web Tasarım